Mājsaimniecību tirgus (1/2)
Ņemot vērā klientu izrādīto interesi par mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus atvēršanu, esam sagatavojuši vispusīgu un vizuāli izsmeļošu ieskatu, kurš sniegs Jums nepieciešamās atbildes par izmaiņām, kas sagaida Latvijas mājsaimniecības pēc 2014.gada 1.aprīļa. Ja tomēr rodas neskaidrības, aicinām Jūsu jautājumus pievienot komentāru sadaļā, un centīsimies atbildēt!
Elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām praksē nozīmēs, ka iedzīvotāji ātrāk izjutīs tirgus cenu ietekmi, līdzīgi kā, piemēram, degvielai, kur cenas mainās nevis centralizēti pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK, Regulators) lēmuma reizi pāris gados, bet gan katru dienu un pat katru stundu.
Līdz šim iepazītais kopējais tarifs, kuru vairums pazina kā starta tarifu (patēriņam <1200 kWh) un pamata tarifu (patēriņam >1200 kWh) patiesībā jau iekļāva visas atvērtā tirgus sastāvdaļas kā elektroenerģijas cenu (jeb elektroenerģijas ražošanas izmaksas), tīkla tarifu (jeb elektroenerģijas transportēšanas izmaksas) un obligātā iepirkuma kompoenentes (OIK jeb subsidējamās elektroenerģijas papildus izmaksas), kā arī pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Tomēr, tā kā atsevišķi tika regulēti vien tīkla tarifi un OIK, tad, OIK apjomam pieaugot gan 2012.gada 1.aprīlī, gan 2013.gada 1.aprīlī, un, tīkla tarifiem saglabājoties nemainīgiem, elektroenerģijas cena kopējā tarifā ir samazinājusies līdz attiecīgi 0,009080 LVL/kWh (jeb 9,08 LVL/MWh) starta tarifā un 0,02949 LVL/kWh (jeb 29,49 LVL/MWh) pamata tarifā, kā redzams grafikā:
Ņemot vērā, ka Latvija ir oficiāli pārgājusi uz EUR, šis grafiks ļaus Jums redzēt gan valūtu vērtības, gan novērtēt kopējo gala tarifu veidojošās sastāvdaļas un to vērtības atbilstošajā valūtā:
Vērtējot tarifu sastāvdaļu izmaiņas tirgus atvēršanas rezultātā, katra no tām jāvērtē atsevišķi. Attiecībā uz elektroenerģijas cenu ir viegli prognozēt, ka tā tuvināsies elektroenerģijas vairumtirdzniecības biržas Nord Pool Spot cenai, kura ir publiski novērtējama no 2013.gada 3.jūnija un vidēji pārsniedz 50 EUR/MWh (šeit varat redzēt RCG ikmēneša ieskatus elektroenerģijas tirgus cenās).
Tīkla tarifi pēdējo reizi tika mainīti pirms ~3 gadiem, un, visticamāk, nākamo reizi mainīsies 2015.gadā, savukārt OIK mainīsies katra gada 1.aprīlī (šeit varat redzēt RCG prognozi OIK izmaiņām), ja vien Ekonomikas ministrijas (EM) 18.jūlijā publicētais kompeksais risinājums elektrības cenu pieauguma ierobežošanai nesasniegs gaidīto rezultātu:
Ja EM izdosies sasniegt OIK noturēšanas mērķi 26,89 EUR/MWh, un mājsaimniecību tirgus atvēršanas nozīmēs vien elektroenerģijas cenas kāpumu, šādi izskatīsies Jūsu rēķina izmaiņas gan procentuāli, gan EUR/gadā atkarībā no Jūsu vidējā patēriņa (aprēķinu vajadzībām izmantojām elektroenerģijas cenu 60 EUR/MWh, kas ir salīdzinoši augsta prognoze):
Lai arī neviens izmaksu kāpums nav patīkams, jāatzīst, ka arī pie šāda ievērojama kāpuma elektroenerģijas kopējā cena Latvijas mājsaimniecībām nepārsniegs Eiropas (EU-28) vidējo līmeni 2013.gada 1.pusgadā – 202 EUR/MWh, ieskaitot visus nodokļus. Ievērojami augstākas cenas ir novērojamas Dānijā (300 EUR/MWh) un Vācijā (292 EUR/MWh), savukārt zemākās cenas ir novērojamas Bulgārijā (92 EUR/MWh). Bīdiet kursoru virs Jums interesējošās valsts, lai redzētu tās cenu:
Jebkurā gadījumā vienīgā rēķina sastāvdaļa, kuru mājsaimniecība var kontrolēt ar garantiju, ir patēriņš jeb energoefektivitāte – jo efektīvāk tiks tērēts, jo mazāks būs rēķins. To tad arī novēlam 2014.gadā!
Ceram, ka esam snieguši Jums nepieciešamās atbildes un tagad labāk sapratīsiet mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus atvēršanas izmaiņu ietekmi. Ja tomēr ir palikušas neskaidrības, aicinām Jūsu jautājumus pievienot komentāru sadaļā, un centīsimies atbildēt!
Papildus varat noskatīties 27.septembra LKR diskusiju ar RCG, Ekonomikas ministrijas un AS “Sadales tīkls” līdzdalību: